5 Affordable Vegan Snack Options

1016268_271991036298134_1753276299_n

Hello there! I have been feeling awfully lazy lately, but I fought through it today to share with you some ideas for vegan snacking options that are affordable, low-calorie, and healthy! Sometimes when first getting into the swing of a vegan lifestyle, snacking can be a problem. Most of the usual “healthy” snack options have something to do with dairy, such as string cheese or yogurt. However, I have compiled a few of my favorite things to munch on when I am on the go or don’t have time to prepare anything elaborate. I hope that these can help you out!

  1. Granola bars – Be careful to make sure they are vegan as some types and brands are not.
  2. Baby food (Fruit Puree) – These are so yummy and extremely good for you. They can even be purchased in a convenient pouch, which makes them an easy on-the-go snack!
  3. Lara bars – These are a great snack that are very dense and filling.
  4. Popcorn – I pop mine myself on the stove then just add salt. You could do the same or use microwave non-butter or kettle corn instead.
  5. Wasabi Peas – These may not be for everyone. They can be somewhat more pricey than other snacks and they are also quite spicy.

These yummy morsels have always worked for me. I hope that I have provided you with a few ideas that you had not previously considered. Let me know what you think and what your favorite vegan snacks are in the comments below! I will try to combat my overwhelming apathy in order to post something better tomorrow.

Have a peaceful day, everyone.

9 thoughts on “5 Affordable Vegan Snack Options

  1. One of my favorite vegan snacks is any kind of nut really. Great are nut mixes, that also have raisins in them.

    Like

    1. I enjoy having nuts for a snack as well. Walnuts are my favorite. ^_^ However, they seem to be out of my price-range for the most part. ):

      Like

      1. Oh yeah, buying any kind of nuts other than peanuts tends to really hurt my poor little wallet 😀 I am a cashew lover, saidly also very pricy, just like walnuts… :/

        Like

      1. They taste way better than most rice cakes. Even my kids eat them! An other idea for snack is pop corn. Only with a couple of euros you can make a lot pop corn!

        Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s